War Omikron dotarł do Pekinu. Igrzyska za niecałe trzy tygodnie

War Omikron dotarł do Pekinu. Igrzyska za niecałe trzy tygodnie

War

Władze Pekinu zgłosiły pierwszy przypadek bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa omikron. W stolicy Chin na początku lutego rozpoczną się – bojkotowane przez organizacje praw człowieka – zimowe igrzyska olimpijskie.

W badaniach laboratoryjnych wykryto u zakażonej osoby “mutacje charakterystyczne dla wariantu omikron” – powiedział dziennikarzom w Pekinie przedstawiciel miejskiego urzędu do spraw walki z epidemią Pang Xinghuo, cytowany przez agencję Reutera.

Władze pekińskiej dzielnicy Haidian przekazały, że zamknięto osiedle, na którym mieszka zakażona osoba, oraz miejsce, w którym pracuje. Do badań pobrano ponad 2,4 tysiąca próbek od osób związanych z tymi miejscami.

Testy na koronawirusa w PekiniePAP/EPA/WU HONG

War Igrzyska za trzy tygodnie. W tle – oprócz omikrona – ich bojkot

Chińskie miasta zacieśniły w ostatnich tygodniach kontrole przeciwepidemiczne w związku ze rozpoczynającymi się 4 lutego – bojkotowanymi między innymi przez Biały Dom i organizacje praw człowieka – zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Kilka miast mierzy się z nowymi ogniskami wariantów delta i omikron.

Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 roku, mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka

Dyplomatyczny bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie.

W Chinach ma miejsce systematyczne prześladowanie Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w zachodniej części kraju, w tym poprzez masowe zamykanie ludności w obozach “reedukacyjnych” i politykę mającą zmniejszyć dzietność ujgurskich kobiet. Według USA praktyki te stanowią ludobójstwo.

Mieszkańcy Pekinu, w tle Beijing Olympic Tower PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

War Epidemia w Chinach

Lokalne przypadki omikronu wykryto dotąd również w co najmniej czterech innych prowincjach i miastach wydzielonych Chin: w Tiencinie na północy, w Liaoningu na północnym wschodzie, w Guangdongu na południu i w Henanie w środkowej części kraju. Łączna liczba infekcji omikronem nie jest znana.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto łącznie 165 nowych przypadków Covid-19, w tym 104, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. Zdiagnozowano ponadto 25 bezobjawowych infekcji koronawirusem, w tym dwie lokalne – poinformowała w sobotę państwowa komisja zdrowia.

Chiny przetestują 14 milionów mieszkańców miasta TiencinPAP/EPA/GT

Autor:akw//rzw

PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.